Reboot

Raha põles sellise hooga, et kuigi see portfell ongi põletamiseks, hakkas endal juba kahju. Mitu päeva järjest kaotada ligi $1 000 / 10% päevas on natukene liig ning asusin revideerima oma strateegiat ning tehtud vigu, vastasel korral saaks see eksperiment liiga kiirelt läbi.

Viga nr 1. Kõige suurem viga üldse – ma ei hajutanud portfelli.

Kui $WORK aktsiaga läksin alt, siis hakkasin tegelema portfelli “päästmisega” ning loomulikult on võimalik saavutada kõige suuremaid ja kiiremaid võite siis, kui panna kõik panused ühe kaardi peale – selle võimaluse tõttu ma esialgu kogu oma portelli $WORK alla üldse paningi. Tulemus aga oli kõike muud kui oodatud. Peale selle, et taoline teguviis tekitab suurimaid võite, tekitab see ka suurimaid kaotusi, kaotus aga põhjustab järjekordset päästmisaktsiooni. Kui portfell oleks hajutatud, siis oleks kaotus väiksem ning teised aktsiad teeksid selle kaotuse tasa, mis võimaldaks tõusu ikkagi ära oodata. Kuna see langev aktsia aga moodustas kogu portfelli, siis läks alati kiireks.

Markantseim näide – identifitseerisin tõusva swingi võimaluse $ROKU juures. Ostsin hinnaga $93. Seejärel hakkas hind hoopis kukkuma, ja kukkus kuni jõudis juba $88 peale. Lugesin, et mingi reitinguagentuur downgrades $ROKU, hakkasin põdema, et langeb ilmselt veel ja müüsin positsiooni maha, et raha päästa, kuna portfell oli juba niigi miinuses. Tulemus – see oligi oodatud swingi tegelik alguspunkt, aktsia tõusis lühikese ajaga $88 pealt $103 peale. Väga valus! Oleks 100% osakaalu asemel olnud väiksem osa $ROKU all, siis ilmselt poleks väga põdenud ning oleksin tõusu ära suutnud oodata, sest eeldus, nagu tagantjärele selgus, oli õige.

Viga nr 2. Stopp orderi mitte kasutamine

See on küll ainult osaliselt minu viga, kuna minu kasutatud platvorm ei pakugi stopp-orderi võimalust. Samas kuna jälgisin hinda hoolega, oleksin saanud ise õigetes kohtades käe ette panna. Eelkõige siis $WORK ja nüüd $KPTI juures. Samas kui stopp-order on emotsioonitu, teeb seda mida peab, siis isiklikult on ikkagi raske kaotust vastu võtta, alati paistab järgmise languse taga suur tõus tulevat ning ühel hetkel on juba “liiga hilja” kaotust vastu võtta, sest “mis läheb alla peab ka üles minema”.

Viga nr 3. Rapsimine

See on küll seotud rohkem esimese punktiga. Alati paistavad kuskil mingid head võimalused, millest tahaks osa saada. 100% osakaaluga portfelli korral tähendab see aga kogu olemasoleva positsiooni loovutamist, et uus positsioon sisse võtta. Samas aga ei ole uue positsiooni edu garanteeritud ning võibolla just sel hetkel oleks vanal positsioonil paremini minema hakanud. Nägin seda liiga palju kordi. Näiteks müüsin vahepeal $KPTI ja ostsin asemele Revolve Group $RVLV. Too aktsia veidi tõusis, aga jäi siis mitmeks tunniks pidama. Ühel hetkel hakkas $KPTI uuesti kosuma, lootsin võtta revanši (alati halb mõte) ja kolisin $KPTI peale tagasi. Kehv idee – $RVLV tõusis poole tunni jooksul 3%, aga $KPTI hoopis hakkas tagasi langema.

Tulemus

Otsustasin taastada esialgse olukorra, kus portfell oleks jagatud 4 positsiooni vahel ning ei tegeleks enam aktiivse “päästmisega”, vaid tavalise haldamisega.

Müüsin 3/4 $KPTI positsioonist ja ostsin asemele enam vähem võrdses osas Luckin Coffee $LK (jälle, sest mul on selle aktsiaga häid kogemusi ning tundub, et hakkab jälle kerge swing üles minema), Intra-Cellular Therapies $ITCI (biotech aktsia, mis paar päeva tagasi kukkus kõvasti, aga juuli lõpuks on oodata uusi uudiseid, mis võivad hinda tõsta) ning Zoom Video Communications $ZM (sellega oli juuni alguses hea kogemus, nüüd on hind jälle allpool ning loodetavasti tõuseb). Kui nüüd selgub, et $KPTI ikkagi teeb oma oodatud supertulemuse ja tulemus on neli korda väiksem, kui 100% portfelli osakaalu juures oleks olnud, siis see enam ei morjenda. Pigem ikkagi väiksemad võidud, kui ülisuured kaotused.

Uus portfell on siis järgmine (kõik muutuste numbrid on aiateibad, kuna ei arvesta tänast soetushetke):

Veel mõni nädal tagasi oli portfelli väärtus üle $12 000, nuuks…

Join the Conversation

2 Comments

  1. Katsu ikka lugeda rohkem ja vältida vigu mida lugemisega saab vältida. Alexander Elderi raamatud?
    Kaotused võta kiiresti (stopp order), võidud võta aeglaselt. Unusta see ära et kui positsioon langes liiga palju et siis hoiad seda edasi käes sest nüüd saab see ainult üles minna.

    Kui ostsid 100-ga ja langes 80 peale, siis oli langus 20%. Tagasi 100-ni peab kasv olema 25%. Kui ostsid 100-ga ja langes 50-ni, oli langus 50%, tagasi 100-ni jõudmisesks on vaja 100% kasvu! On see realistlik? Kaotused realiseeri kähku.

    Like

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: